EURO-2020

EURO 2020 Rehberi: C Grubu

31 Mayıs 2021 Pazartesi 18:57 - Son Güncelleme 31 Mayıs 2021 Pazartesi 19:41  |  Kaynak : TRT SPOR

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın C Grubu’nda, Hollanda, Ukrayna, Avusturya ve Kuzey Makedonya mücadele edecek. İşte C Grubu’nun rehberi…

C Grubu’nda heyecan, Avusturya ile Kuzey Makedonya arasında oynanacak maçla başlayacak.

Hollanda’nın Amsterdam kentinde bulunan Johan Cruyff Arena ve Bükreş’te yer alan Ulusal Stadyum’da oynanacak karşılaşmalar sonucu, gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar isimlerini Son 16 Turu’na yazdıracak.

Grubunu üçüncü sırada bitiren ekip, en iyi 4 üçüncü arasına girmek için mücadele verecek. Son sırada konumlanan ekip, Avrupa Futbol Şampiyonası’na veda edecek.

C Grubu’nun katılımcılarını tanıyalım…

HOLLANDA

Hollanda Milli Takımı, elemelerde C Grubu’nda Almanya, Kuzey İrlanda, Belarus ve Estonya ile yarıştı.

Eleme grubunda çıktığı 8 maçta 6 galibiyet ve 1 beraberlik alan Hollanda, yalnızca Almanya’ya mağlup oldu.

Topladığı 19 puanla, 21 puanlı Almanya’nın ardından ikinci sırada yer alan Hollanda, finallere doğrudan katılım hakkı elde etti.

Katılım sayısı: 10

Son katılım: 2012

En iyi derece: Şampiyon (1988 Avrupa Futbol Şampiyonası)

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 16

Hollanda Milli Takımı, EURO 2016 elemelerinde Türkiye’nin de bulunduğu gruptan çıkamamış ve şampiyonaya gidememişti.

En başarılı serüvenini 1988’de yaşayan Hollanda, Gullit’li, Van Basten’li efsane kadrosuyla şampiyonluğa ulaşmayı başarmıştı.

Portakallar, turnuvada yalnızca Sovyetler Birliği’ne grup aşamasında mağlup olmuş, aynı rakibini finalde saf dışı bırakmayı başarmıştı.

Hollanda’nın maç takvimi

13 Haziran: Hollanda – Ukrayna (Johan Cruyff Arena)

17 Haziran: Hollanda – Avusturya (Johan Cruyff Arena)

21 Haziran: Hollanda – Kuzey Makedonya (Johan Cruyff Arena)

UKRAYNA

Ukrayna Milli Takımı, üçüncü kez Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılıyor.

Eleme aşamasında, B Grubu’nda Portekiz, Sırbistan, Lüksemburg ve Litvanya’yla eşleşen Ukrayna, 6 galibiyet ve 2 beraberlik aldı.

Ekip, topladığı 20 puanla, son şampiyon Portekiz’i geçerek grubunu lider bitirdi ve doğrudan finallere katılım hakkı kazandı.

Katılım sayısı: 3

Son katılım: 2016

En iyi derece: Grup aşaması (2012,2016)

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 24

Ukrayna, Andriy Shevchenko yönetiminde turnuvaya iddialı geliyor.

Elemelerde Portekiz’i geçen sarı-mavililer, Fransa karşısında da sansasyonel sonuçlar almış ve büyük maçlarda başarılı performanslar sergileyebileceğinin sinyallerini vermişti.

Ukrayna, gruptan çıkması halinde tarihinde ilk kez bu başarıyı göstermiş olacak.

Ukrayna’nın maç takvimi

13 Haziran: Ukrayna – Hollanda (Johan Cruyff Arena)

17 Haziran: Ukrayna – Kuzey Makedonya (Bükreş Ulusal Stadyumu)

21 Haziran: Ukrayna – Avusturya (Bükreş Ulusal Stadyumu)

AVUSTURYA

Son dönemde futbola yaptığı yatırım ve yetiştirdiği oyuncuların yanında, Bundesliga ile ortak projeler yürüten Avusturya, iddialı ülkelerden biri haline geldi.

Ekip, elemelerde G Grubu’nda Polonya, Kuzey Makedonya, Slovenya, İsrail ve Letonya ile karşılaşmış, 6 galibiyet ve 1 beraberlikle 19 puan toplamıştı.

25 puanlı Polonya’nın ardından grubu ikinci sırada bitiren Avusturya, doğrudan finallere katılım hakkı kazandı.

Katılım sayısı: 3

Son katılım: 2016

En iyi derece: Grup aşaması (Son olarak 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası)

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 23

Avusturya, Salzburg önderliğinde yaptığı atılımlar ile dikkat çekiyor.

Son yıllarda yetişen önemli yetenekleriyle kaliteli bir takım haline gelen Alaba ve arkadaşları, ülke tarihinde ilk kez ikinci tur sevinci yaşamak istiyor.

Avusturya, EURO 2016’da şampiyon Portekiz’e mağlup olmamasına rağmen gruptan çıkmayı başaramamıştı.

Avusturya’nın maç takvimi

13 Haziran: Avusturya – Kuzey Makedonya (Bükreş Ulusal Stadyumu)

17 Haziran: Avusturya – Hollanda (Johan Cruyff Arena)

21 Haziran: Avusturya – Ukrayna (Bükreş Ulusal Stadyumu)

KUZEY MAKEDONYA

Kuzey Makedonya, tarihinde ilk kez şampiyonaya katılıyor.

Ekip, eleme grubunu 3. Sırada tamamlamış ve Play-off D Yolu’nda mücadele etmişti. Burada, yarı finalde Kosova’yı 2-1 mağlup eden Makedonlar, finalde de Gürcistan’ı 1-0’la geçerek turnuvaya katılım hakkı elde etti.

Katılım sayısı: 1

Son katılım: İlk katılımı

En iyi derece: İlk katılımı

Mayıs ayı FIFA Dünya Sıralaması: 62

Kuzey Makedonya, ilk kez turnuva heyecanını yaşayacak.

Eski Fenerbahçeli Eljif Elmas, eski Galatasaraylı Goran Pandev ve Kayserisporlu Daniel Avramovski’nin de bulunduğu ekip, Avrupa Futbol Şampiyonası’nda iz bırakmak ve gruptan çıkarak isminden söz ettirmek istiyor.

Makedon Milli Takımı, son olarak Dünya Kupası Elemeleri’nde deplasmanda Almanya’yı 2-1 mağlup etmiş ve dünyanın dikkatini kazanmıştı.

Kuzey Makedonya’nın maç takvimi

13 Haziran: Kuzey Makedonya – Avusturya (Bükreş Ulusal Stadyumu)

17 Haziran: Kuzey Makedonya – Ukrayna (Bükreş Ulusal Stadyumu)

21 Haziran: Kuzey Makedonya – Hollanda (Johan Cruyff Arena)
 

Sıradaki Haber
EURO 2020 Rehberi: B Grubu
Yükleniyor lütfen bekleyiniz