Futbol

Barcelona'dan yeni Nou Camp'a onay

06 Nisan 2014 Pazar 00:50 - Son Güncelleme 06 Nisan 2014 Pazar 00:57

Kulüp üyeleri, 600 milyon avroluk yeni Nou Camp stadı projesine onay verdi.

Dünyanın en önemli kulüplerinden biri olan Barcelona, tarihi Nou Camp stadının yıkılıp yerine çok daha geniş kapsamlı bir stadın yapılması için yönetim kurulunun onay verip referanduma sunduğu projeye "evet" dedi.

Barcelona'da 118 bin 578 üyeden 37 bin 535 üye oy kullanırken, futbolculardan Xavi, Puyol, İniesta, Pedro, Cesc, Busquets ve Pique de kulüp üyesi olarak sandık başına gitti. Oy kullananlar arasında Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas'ın da olması dikkati çekti.

Nou Camp stadının yanında kurulan çadırlardaki oy kullanma işlemi 09.00-21.00 saatleri arasında yapıldı.

Referandumun sonuçları, "Barcelona'nın gelecek 50 yılı oylanıyor" diyen kulüp başkanı Josep Maria Bartomeu açıkladı.

Bartomeu, üyelerin yüzde 31'inin oy kullandığını ve bunun yüzde 72,36'sına denk gelen 27 bin 171 oyun "evet" çıktığını duyurdu.

Bartomeu, referandum sonucunda üyeler tarafından kabul edilen yeni Nou Camp projesi için, "Torunlarınıza bırakacağınız, yeni nesillerin Barcelonasını yaratacağız" dedi.

Projenin maliyeti 600 milyon avro

99 bin 534 kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük, dünyanın da 5. en büyük stadı olan, 1957 yılında açılışı yapılan Nou Camp'ın yıkılıp yerine yenisinin yapılmasını öngören projenin maliyeti 600 milyon avro olarak açıklanmıştı.

Açılacak uluslararası yarışma ile mimarisi belirlenecek proje kapsamında stat içindeki hizmet alanları, VIP salonları geliştirilirken, aynı zamanda 5 bin araç kapasiteli bir otopark ve büyük bir alışveriş merkezi yapılması öngörülüyor.

Referandumun kabulünden sonraki aşamada ise 600 milyon avroluk bütçenin nasıl sağlanacağına ilişkin ayrıntıların belirlenmesi ve 2016 yılındaki Barcelona kulüp genel kurul toplantısında bunun kabul edilmesi gerekiyor.

Şu ana kadar verilen bilgilerde, 400 milyon avroluk bölümün kredi yoluyla geri kalan 200 milyon avronun ise Nou Camp yanına bulunacak bir sponsor isim ile sağlanacağı belirtilmişti. Projenin finansman ile ilgili bölümün genel kurulda onaylandıktan sonra, 2017 yılında başlaması öngörülürken, bitiş tarihi için 2020 veya 2021 veriliyor.

Nou Camp'tan FIFA'ya mesaj

Öte yandan La Liga'nın 32. haftasında Barcelona, sahasında oynadığı maçta Real Betis'i 3-1 yenerken, Nou Camp'ta FIFA'ya karşı açılan pankart dikkati çekti.

18 yaş altında futbolcularla yaptığı sözleşmelerde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle FIFA'dan para ve 2 dönem transfer yapmama cezası alan Barcelona kulübü, FIFA'nın bu kararını eleştirmeye devam etti. Real Betis maçının başında Nou Camp'ta "La Masia'ya dokunulmaz" yazılı dev bir pankart açılarak, FIFA'ya mesaj gönderildi.

Etiketler : BarcelonaNou Camp
Sıradaki Haber
Real Madrid coştu!
Yükleniyor lütfen bekleyiniz