22
Ekim 2020
Perşembe
Futbol

Futbol dünyasının yeni kabusu!

30 Eylül 2015 Çarşamba 11:40 - Son Güncelleme 30 Eylül 2015 Çarşamba 11:48

Futbol dünyasında birçok yıldızın başı vergi kaçakçılığı olayı ile dertte...

Futbol dünyasında birçok isim, son yıllarda yaşadıkları vergi kaçakçılığı olaylarıyla gündeme geldi.

Barcelona'da Lionel Messi, Javier Mascherano, Neymar, Dinamo Zagreb Kulübü Başkanı Zdravko Mamic, Leeds United Kulübü Başkanı Massimo Cellino, son senelerde futbol dünyasında vergi kaçırmayla suçlanan isimler arasında yer aldı.

Özellikle İspanyol maliyesi, ülkede forma giyen futbolcuların son yıllardaki gelir vergisi beyanlarını sıkı kontrole tabi tuttu. Messi, Mascherano ve Neymar'ın yanı sıra İspanyol futbolculardan Sergio Ramos, Iker Casillas, Xabi Alonso, Andres Iniesta, Xavi Hernandez ve Gerard Pique de adlarının vergi kaçakçılığıyla anılmasına engel olamadı.

Messi ve babası mahkemede ifade verdi

Arjantinli yıldız Messi, vergi kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle mahkemeye çıkmak zorunda kaldı.

Maliye Bakanlığı'na 2007-2009 yıllarında bildirdiği gelir vergisi beyanatında usulsüzlük yaptığı ve imaj haklarından elde ettiği gelirlerden 4,1 milyon avro vergi kaçırdığı gerekçesiyle savcılık tarafından suçlanan Messi ve babası Jorge, mahkemede hakim karşısına çıktı.

Borcunu ödedi, itirazı reddedildi

Messi, soruşturma sürecinde maliyeyle anlaşarak 4,1 milyon avroluk cezasıyla birlikte tüm borcunu ödedi.

Buna rağmen Barcelona Mahkemesi, vergi kaçırdığı iddiasıyla maliyeye karşı üç ayrı suçtan hakkında soruşturma yürütülen futbolcu Messi ve babasının yargılanma yollarını açık bıraktı.

Mahkeme, Messi'nin avukatları aracılığıyla söz konusu suçlamalara yönelik yaptığı itirazı reddederek, yıldız futbolcunun sanık durumunun devam etmesine karar verdi.

Neymar transferine soruşturma

Barcelona'nın Neymar transferinde gerçek bonservis bedelinin saklanıp vergi kaçırıldığı iddiasıyla İspanya'da soruşturma açıldı.

Kulübün o dönemki başkanı Sandro Rosell ve şimdiki başkanı Josep Maria Bartomeu'nun transferle ilgili yargılanması talep edildi.

Neymar'ın hesaplarına tedbir

Brezilya Ulusal Hazine Başsavcılığı'nın vergi kaçırma iddiasıyla Barcelonalı futbolcu Neymar'ın banka hesaplarına ve şirketlerine 42,5 milyon avroluk ihtiyati tedbir koydurduğu belirtildi.

Neymar'ın Santos takımından Barcelona'ya transferi sırasında 14,3 milyon avro vergi kaçırıldığı ve yüzde 150'lik bir vergi cezası uygulanacağı öne sürüldü.

Barcelona'da üçüncü halka Mascherano

İspanya'da Lionel Messi ve Neymar'dan sonra Javier Mascherano hakkında da vergi kaçırdığı iddiasıyla yasal girişim başlatıldı.

Arjantinli futbolcu Mascherano'nun 2011 ve 2012'de verdiği gelir vergisi beyanının elde ettiği imaj gelirlerini kapsamadığı ve maliyeden 1,5 milyon avro vergi kaçırdığı ileri sürüldü.

Geçen yıl maliyenin başlattığı soruşturmanın ardından Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi'nin de görüşünü alan ekonomik suçlarla ilgilenen savcılık, Arjantinli futbolcunun yargılanması için Barcelona'nın Gava ilçesindeki mahkemeye başvuruda bulundu.

Portekiz'in Madeira Adası ve ABD'nin Miami eyaletinde kurduğu iki şirket aracılığıyla vergi kaçırdığı iddia edilen Mascherano, hakkındaki soruşturma başlatılınca maliyeye borcunu faiziyle ödemişti. Savcılık buna rağmen vergi kaçırmakla bağlantılı iki farklı suçtan Mascherano hakkında dava açılmasını istedi.

Hırvatistan'da kulüp başkanına gözaltı

Dinamo Zagreb Kulübü Başkanı Zdravko Mamic ve kardeşi Zoran, vergi kaçakçılığı sebebiyle gözaltına alındı.

Açılan yolsuzlukla mücadele soruşturmasında vergi kaçakçılığından dolayı kulübe 2008'den itibaren yaklaşık 15 milyon avro para cezası kesildi. Ayrıca Mamic'in kulüpteki ofisinde ve kardeşinin evinde arama yapıldı.

Leeds United başkanına men

Leeds United Kulübü Başkanı Massimo Cellino'ya vergi kaçırma suçundan dolayı yaklaşık 600 bin avro para cezası verildi.

Yurt dışından ihraç ettiği yatın satın alımında vergi kaçırdığı nedeniyle 2 hafta gözaltında da tutulan Cellino, federasyon tarafından kulüpteki görevinden 4 aylığına uzaklaştırıldı.

Birçok İspanyol futbolcunun adı karıştı

İspanyol futbolcular Sergio Ramos, Iker Casillas, Xabi Alonso, Andres Iniesta, Xavi Hernandez ve Gerard Pique, vergi kaçırma suçlamalarına adları karışan isimler arasında yer aldı.

Futbolcuların imaj haklarına sahip şirketler hakkında İspanyol maliyesi tarafından soruşturma açıldı. Üstelik bazı oyuncuların finansal danışmanlarının maliyeyle ödeme konusunda anlaşmaya varıp soruşturmayı sonlandırdığı da iddia edildi.

Sıradaki Haber
Malaga'da Amrabat şoku!
Yükleniyor lütfen bekleyiniz