31
Ekim 2020
Cumartesi
Futbol

Galatasaray'a yıldız oyuncu sözü

05 Mayıs 2015 Salı 11:36 - Son Güncelleme 05 Mayıs 2015 Salı 12:31

"Seçilirsek bir yıldız oyuncu alacağımızı söyledim. Bundan da geri adım atmam"

Galatasaray Kulübü'nün olağan seçimli genel kurulu öncesi başkan adaylığını açıklayan isimlerden Prof. Dr. Ahmet Özdoğan, başkanlığa seçilmesi halinde sarı-kırmızılı takıma bir yıldız oyuncu transfer edeceğini söyledi.

Ahmet Özdoğan, şampiyonluk hedefi koyduklarını ve böyle bir hedef koyan yönetimin bakış açısının da belli olacağını belirterek, "Ben kaynaklarımı doğru kullanacağım. 8,5 milyon avroya aldığım bir adamı, 3,5 milyon avroya satmam. Çünkü alırken o rakamı vermem. Galatasaray taraftarı maça gidiyor, kombine alıyor, yani görevini yapıyor. Bizden de yıldız bekliyor. Seçilirsek bir yıldız oyuncu alacağımızı söyledim. Bundan da geri adım atmam. Kaynaklarımızı doğru kullanırsak bunun finansmanını sağlarız" şeklinde konuştu.

Galatasaray için "ortak akıl, lider kadro" sloganıyla yola çıktıklarını vurgulayan Özdoğan, "Galatasaray'da önemli olan genel kuruldur ve genel kurul ortak aklı temsil eder. Bu genel kurulda şu anda 3 bin kişinin kaydı kapalı. Yani beynimizin yüzde 25'i çalışmıyor. Baktım hiç kimsenin de umurunda değil. İnsanlara, beyninin yüzde 25'inin tıkalı olduğu söylense, hemen çözüm aramaya başlarlar. Ancak Galatasaray Kulübü'nü yönetenlerde böyle bir istek yok. Biz Galatasaray için, 'ortak akıl, lider kadro' sloganıyla yola çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

- "Galatasaray'ın sorunu idaridir"

Özdoğan, sarı-kırmızılı kulüpte öncelikli olarak idari sorunların çözülmesi gerektiğine inandıklarını vurgularken, "Galatasaray'da maddi sorunlar yoktur. Galatasaray'ın sorunu idaridir. Eğer idari sorunlar çözülürse, hiçbir zaman maddi sorun olmaz" ifadelerini kullandı.

İdari sorunları çözebilmek için ortak aklın kullanılmasının şart olduğunu dile getiren Özdoğan, şunları kaydetti:

"Aklımızı kullandırmıyorlar. Genel kurullara bakıyorsunuz, kulüp bütçesi 100-200 kişiyle kabul ediliyor. Kulübün genel yapısında 12 bin kişi varken, yüzde 2 oranıyla bu işleri yapıyoruz. Buna karşılık olarak biz, 'katılımcı bir Galatasaray yaratmak için bu işi yaparız, o tecrübeye sahibiz' dedik. Bu bir ekip işidir. Arkadaşlarımızla uzun istişareler yaparak, ortak akıl toplantıları düzenleyerek, mali gerçekler paneli düzenleyerek, 'hep birlikte bu işe giriyoruz' dedik. Başkan adaylığı, benim tek başıma aldığım bir karar değildir."

- "Kişilerin verdiği paralarla bu iş dönmüyor"

Ahmet Özdoğan, eskiden olduğu gibi kişilerin verdiği paralarla kulüplerin dönmesinin artık mümkün olmadığına dikkati çekerken, farklı bir mali planları olduğunu savundu.

Son mali genel kurul kitapçığında, kasa kolaylığı olarak yöneticilerin verdiği rakamların 2013 yılı için 6 milyon lira, 2014 yılı için ise 7 milyon lira olarak gösterildiğini anlatan Özdoğan, "Kulübün borcu ise 855 milyon lira. Bugün 50 milyon dolarınız olsa ve kulübe verseniz ancak 3 ay yeter. Demek ki başka bir bakış açısı lazım. Bu durum, profesyonel ama aynı zamanda Galatasaray ruhunu taşıyan, dünya ölçeğinde iş yapan yöneticilerle çözülebilir. Tek başına profesyonellik, kurumsallık da olmaz. Galatasaray etiği ve kültürü de olacak. Bizim yönetim listemize baktığınızda, tüm bu değerleri görürsünüz" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomik durumla ilgili çalışmaları bulunduğunu kaydeden Ahmet Özdoğan, "Bizim mali planımız farklı. Denk bütçe değil, fazla veren bütçe yapmak zorundayız. Denk bütçeyle borç ödeyemezsiniz. Daha fazla gelir elde edip, kaynakları çok doğru şeklide kullanmanız lazım. Gayrimenkullerinize katma değer yaratmanız gerekir. Gayrimenkulleri satmak, Galatasaray'ın aklıyla, genel kurulla alay etmektir. Bu borçları ödemenin yolu, gayrimenkullerde katma değer üretmek, yeni kaynaklar yaratmaktır ve yeni sponsorluklar bulmaktır" diye konuştu.

- "Sezon sonu olduğunda Hamza hoca ile oturur konuşuruz"

Ahmez Özdoğan, yönetime gelmeleri durumunda futbol takımı teknik heyetinin durumuyla ilgili izleyecekleri yolu aktarırken, şunları söyledi:

"Eğer biz seçilirsek, sezon sonuna kadar teknik direktör Hamza Hamzaoğlu ve kadrosunun her şekilde yanındayız. Sonrasında Hamza hoca ile oturup, önümüzdeki sezonun planlarını konuşacağız. İlk olarak Hamza hoca bizimle devam etmek istiyor mu, istemiyor mu bunu soracağız. Eğer istiyorsa, gelecek sezonun projeksiyonlarını konuşuruz. Bu projeksiyonlarda uyum sağlarsak da birlikte devam ederiz. Hamza hoca bizimle mutlu olup almadığını söyleyecek. Belki kendisi ayrılmak isteyecek. Bunu ben bilemem."

Kulüp olarak futbol noktasında konsantre olmaları gereken konular bulunduğunu belirten sarı-kırmızılı kulubün başkan adayı, "Kupada final oynayacağız ve inşallah alacağız. Ligde de şampiyonluğu zaten bekliyoruz. Galatasaray nerede yarışmaya giriyorsa, bütün ikincilikler başarısızlıktır" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, kulüpte bazı usulsüzlükler yapıldığı yönündeki iddialara karşı nasıl bir yöntem izleyecekleriyle ilgili soru üzerine Ahmet Özdoğan, şunları kaydetti:

"Kişiler hata yapabilir ama kurumlarla ilgili çok dikkatli konuşmamız lazım. Dedikodularla bir yere varamazsınız. Eğer 'usulsüzlük var' deniyorsa, bir komisyon kurulur ve iddia sahibinden elindeki tüm bilgi ile belgeler istenir. Bu komisyon asla ve asla yönetim bazında kurulmaz. Tarafsızlık açısından genel kurul bazında kurulur. Belki sizin yönetiminizle ilgili bir usulsüzlükten bahsediliyor. Bilgi ve belgeler doğruysa gereğini yaparsınız. Ucu kime gidiyorsa gitsin sonuna kadar da devam edersiniz. Sadece dedikoduysa iddia sahibine en ağır cezanın verilmesi için disiplin kuruluna giderim."

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olan Ahmet Özdoğan, Galatasaray'da 1996-2000 yılları arasında Faruk Süren yönetiminde, 2004-2006 yılları arasında da Özhan Canaydın yönetiminde görev aldı.

Sıradaki Haber
Şok... Yanal idmanlara çıkmıyor!
Yükleniyor lütfen bekleyiniz