Futbol

Gümüşdağ'dan TRTSPOR'a flaş açıklama

02 Kasım 2017 Perşembe 19:31 - Son Güncelleme 03 Kasım 2017 Cuma 02:57

Medipol Başakşehir Futbol Kulübü, yabancı sermayeye satılacak mı? Bu soruya cevap, en yetkili ağızdan geldi. TRTSPOR'a yayınlanan "Spor Ekseni" programına konuk olan Göksel Gümüşdağ, ''Kulübü satmamız söz konusu değil. Ancak 1-2 yıla kadar yabancı sermaye ile ortak olabiliriz'' dedi.

Gümüşdağ, Caner Erkin'e verilen 6 maçlık ceza ve video hakem uygulaması konularında da dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Medipol Başakşehir Futbol Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, TRTSPOR'da soruları yanıtladı. 

"Caner'e verilen ceza fazla. Yapılan kural değişikliği bence biraz ani oldu"

Beşiktaş futbolcusu Caner Erkin'e verilen 6 maçlık cezayı değerlendiren Gümüşdağ, şunları söyledi:

"Cezayı fazla buluyorum. Şimdi baktığınızda bir talimat değişikliği ile bu işin bu şekilde düzenlemek, bundan sonra cezalandırılması yönünde gitmekle bazen adaleti sağlayabilirsiniz, bazen sağlayamazsınız...Çünkü iki oyuncu arasında bile karşılıklı bir münakaşa olduğunda bunun ağız hareketine bakarak ceza vermek çok adil olmaz. Zaten hakem bırakın küfürü, herhangi bir tavrı bile kartla cezalandırabiliyor. Bunun dışında PFDK'ya da sevk edilebiliyor. Bence buradaki kural değişikliği biraz ani oldu. Ben Caner'in yaptığını kesinlikle onaylamıyorum ve doğru bulmuyorum. Caner'e verilen cezayı da doğru bulmuyorum. Bir kez daha değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum...TFF'nin bu konuyu bir kez daha ele alacağını düşünüyorum." 

Başakşehir satılacak mı?

Gümüşdağ'a, "Başakşehir Kulübü'nü satma planınız var mı?" sorusu da yöneltildi:

"Dünya çok globalleşti. Dünyada farklı farklı kulüpler, farklı farklı şirketlerle evlilikler var. Biz bir akademi yatırımı yapıyoruz şu anda, bir ay içinde başlıyoruz. Belki bu Türkiye'nin en iyi futbol akademisi olacak. Hatta dünyada ilk 5'in içinde olacağını düşünüyorum. Çünkü dünyadaki bütün örneklerini gezdim. Dolayısıyla çıtayı çok yukarı koyduk. Biz Başakşehir olarak sadece yarışmacı olamayız. Hem üreteceiz hem yarışacağız. Kolej takımı ruhundan hiç uzaklaşmayacağız. Ancak bu kadar globalleşen bir dünyada 'ben yurtdışı ile bir ilişki içinde olmam, olursam bir sıkıntı olur mu?' algısından uzaklaşmak gerekiyor. Çünkü biz uzun vadede mutlak ve mutlak bir yabancı ortaklığa sıcak bakarız. Satılma değil de, ortaklık şeklinde olur. Yani 'kulübü nasıl daha büyütürüz, kulübü daha nasıl geliştiririz?' Buna bakıyoruz. Bu karşılıklı bir kulüp olur, karşılıklı bir oyuncu kiralama, satma alış veriş, yetiştirme olur. Bunların çok ayakları var. Yani kulübü satmak değil, kulüple yabancı bir şirketle ortaklık ve evlilik olabilir. Çünkü burası bir şirket. Dolayısıyla kulübü daha nasıl büyütürüz, nasıl daha uluslararasında tecrübemizi artırırız konusuna her zaman açığız. Bu tür bir evililkle ilgili 1-2 yıl içinde bir gelişme olabilir. Neden olmasın? Böyle şeylere açığız. Geçmişte de görüştük yakın zamanda da bir Çin şirketiyle de görüştük. Sadece ortaklığa sıcak bakarız. Bu kulüp Başakşehir ilçesinin kulübü. Burada her geçen gün aidet çoğalıyor, her geçen gün taraftarımız çoğalıyor. En kötü 6-7 bin taraftara oynuyoruz ve bu sahiplenme başladı. Başarı oldukça ileriye doğru bu gidiyor."

 "VAR sistemi Türk futbolunun olmazsa olmazıdır"

Göksel Gümüşdağ, video hakem konusuyla ilgili olarak ise, "Video hakem uygulaması VAR sistemi Türk futbolunun olmazsa olmazıdır. Teknolojiye uzak kalamayız. teknoloji bu kadar hayatımıza girmişken elimizin tersiyle itemeyiz. Teknolojiden faydalanmamız gerekiyor. Dedidoku, şaibenin her hafta hakem hatalarını gündeme taşıyan bu kötü gündemden uzaklaşmamız lazım. Artık futbolun taktiklerini konuşmamız lazım. Devre arasına yetişmesi için uğraşıyoruz. Hızlı bir şekilde ilerliyor. Ocak ayına yetişirse iyi olur. Ama önümüzdeki sezona VAR'la başlayacağımız kesin" diye konuştu.

Sıradaki Haber
Üst kutu 6
Yükleniyor lütfen bekleyiniz