25
Şubat 2020
Salı
Futbol

Güneş'ten fikstür cevabı: Korkumuz yok!

10 Şubat 2018 Cumartesi 23:17 - Son Güncelleme 10 Şubat 2018 Cumartesi 23:35

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Spor Toto Süper Lig'de Kardemir Karabükspor'u 5-0 yendikleri maçta güzel bir oyun sergilediklerini söyledi. Süper Lig'in yanı sıra Ziraat Türkiye Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde üst üste zorlu maçlar yapacaklarının hatırlatılması üzerine ise Güneş, "Zorlu fikstür konusunda korkumuz, çekincemiz yok" ifadelerini kullandı.

Güneş, karşılaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında, rakipleri karşısında 3 puanı almanın yanı sıra moral ve güvenlerini de artırmalarının önemli olduğunu belirterek, "Kazanmak güzel, mutluyuz." dedi.

Rakipleri karşısında oyun üstünlüğü olarak iyi olduklarını vurgulayan Güneş, "Fazla pozisyon bulduk. Rakip, gücü ne olursa olsun iyi niyetle mücadele etmeye çalıştı. Sahaya dengeli yayıldık. Zaman zaman top kayıpları, seçimler ve gol kaçırma dışında iyiydik. Böyle bir havada bizimle olan tüm taraftarlara teşekkür ediyorum. Onların sinerjisi sahaya, sahanınki tribüne yansıdığında daha güzel oluyor." diye konuştu.

 "Erken veya geç diye bir şey yok"

Negredo'yu oyundan erken alıp almadığı yönündeki soru üzerine Güneş, şunları söyledi:

"Bizde her oyuncu, sahaya çıktığında en iyisini oynamaya çalışıyor. Erken veya geç diye bir şey yok. Herkesin morali önemlidir. Bazen oynayan oyuncular, bazen oynamayan oyuncular üzerinde olumsuz baskı yapıyoruz. Negredo, gol atsa da atmasa da bizim oyuncumuzdur. Vagner Love ve Mustafa da önemlidir. Tolgay da iyi oyuncu. Yetersiz diye bir şeyimiz yok. Öyle olsa onları tutmaz, bırakırdık."

Kardemir Karabükspor karşısında iki gol atan Anderson Talisca'ya değinen Güneş, "İyi oynaması ve bunu sürdürebilmesi önemli. Bursaspor maçında etkisizdi. Hem orta saha hem hücum olarak kendini geliştiriyor. Asistleri ve golleri var. Takımın parçası olduğunda ve kendini geliştirdiğinde daha iyi olacaktır. Top kayıpları ve seçim yanlışlıkları var." değerlendirmesinde bulundu.

"Bana gelirken herhalde gidecek yer bulamadı"

Talisca'nın ikinci golün sevincini kendisiyle paylaşmasıyla ilgili soruya Güneş, "Bana gelirken herhalde gidecek yer bulamadı. O yüzden geldi, yoksa niye gelsin?" şeklinde esprili yanıt verdi.

Vida'yı fazla tercih etmemesi

Domagoj Vida ve Dusko Tosic'in durumlarını değerlendiren Güneş, "Tosic, uzun zamandır takımdan ayrı. Tosic, Hutchinson ve Vida'dan birinin yabancı oyuncu sayısı nedeniyle girmemesi gerekiyordu. Oyuncuların hem yıpranmamasını hem oynamalarını istiyoruz. Bizim için bütün oyuncular aynı, yedek veya as diye bir şey yok. Değişiklikleri yaparken oyuncuların moral durumunu da düşünmek zorundayım. Ancak takımın durumunu da dikkate almak durumundayım." ifadelerini kullandı.

Vida'nın ilk günlerde eksiklerinin daha fazla olduğunu ancak bunu gidermeye başladığını belirten Güneş, "Tosic olsaydı daha az maç oynayacaktı. Daha önce 'Medel, Lens niye oynamıyor?' dediler. Uyum olarak Vida, Pepe ile Tosic'te olduğu kadar iyi değil. Tosic de geldiğinde 'gitsin mi kalsın mı' konuşuluyordu." diye konuştu.

Zorlu fikstür için "Korkumuz yok" dedi

Süper Lig'in yanı sıra Ziraat Türkiye Kupası ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde üst üste zorlu maçlar yapacaklarının hatırlatılması üzerine Güneş, şunları söyledi:

"Fikstür konusunda federasyona kızdığım, saygısızlık yaptığım söylendi. Böyle bir şey yok. Kim yazdıysa yanlış yazdı. Fikstür yapılırken milli takımlara, Şampiyonlar Ligi'ne göre yapılması lazım. 'Hiç değiştirilmeyecek' dendiğinde değiştirildi. Ağzımız açılmadı. Zorlu fikstür konusunda korkumuz, çekincemiz yok. Bugüne kadar maç programı bizim için uygun değildi. Çalışma ortamı sağlayamadık. Haftada bir maç oynandığında çalışma programı değişir, her hafta üç maç oynandığında değişik olur. 25 maç olsun, Şampiyonlar Ligi'ni biz oynayalım. Mevcut programa uyacağız."

Şenol Güneş, üç kulvarda hedefleri için ellerinden geleni yapacaklarını kaydederek, "Başarılı olmaya çalışacağız. Başkan, fikstürün değişmesi konusunda kupa maçlarından dolayı söylemiştir. Kupada ilk ayak oynandıktan 1,5 ay sonra ikinci ayak olacak. Şikayet etmek değil, iş üretmek durumundayız. Şampiyonlar Ligi olsa da gereğini yapacağız. Geçen sene oynadık, bu sezon da oynayacağız" ifadelerini kullandı.