20
Şubat 2020
Perşembe
Futbol

VİDEO | "Acımız çok büyük"

07 Eylül 2015 Pazartesi 19:38 - Son Güncelleme 08 Eylül 2015 Salı 09:50

Beşiktaşlı futbolcular, şehit askerler için saygı duruşunda bulundu

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı nedeniyle çok üzgün olduklarını belirterek, "Acımız çok büyük çünkü uzun zamandır devam eden terör olayları doruk noktaya çıktı. Evlatlarımızı, kardeşlerimizi kaybettik" dedi.

Spor Toto Süper Lig'de 13 Eylül Pazar günü Medipol Başakşehir ile yapacağı maçın hazırlıklarını sürdüren siyah-beyazlı takım, antrenman öncesinde terör saldırısında şehit olan askerler için saygı duruşunda bulundu.

Saygı duruşundan sonra gazetecilere açıklamada bulunan Güneş, tüm ülkenin büyük bir acı yaşadığını dile getirerek, "Antrenman öncesinde saygı duruşunda bulunduk. Tabi bunun bir formalite görüntüsü var. Acımız çok büyük çünkü uzun zamandır devam eden terör olayları dün doruk noktaya çıktı. Evlatlarımızı, kardeşlerimizi kaybettik. Onlara Allah'tan rahmet, ailelerine ve Türkiye'ye başsağlığı diliyoruz. İnsanların hiç ölmediği, ırk, din, dil ayrımı olmadan mutlu bir şekilde yaşayacağı bir dünya ve Türkiye istiyoruz. Bizim kimseyle bir derdimiz yok ama maalesef ülkemizde giderek gerginlikler, terör artmakta" diye konuştu.

Orta Doğu'da yaşanan savaşların tüm dünyayı etkilediğini dile getiren Şenol Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Orta Doğu bataklığının bir kısmını yine biz yaşıyoruz. Avrupa da bunları yaşamaya başladı. Dünya çok kötü bir duruma gidiyor. Bu yüzyılda bunlardan etkilenmeden yaşamak mümkün değil. Sınırların artık bir anlamı kalmadı. Bunu dünya ve Avrupa da çok iyi görüyor. Bu terör olaylarını azdıran ortamların ortadan kalkması için tüm yöneticilere görev düşüyor. Biz de birey olarak her evladımızın acısını yaşıyoruz. 'Evlatlarımız ölmesin' diyoruz. Bize düşen bir görev varsa, çocuklarımıza olmuş gibi kabul ettiğimiz bu ortamda, onu yapmaya çalışırız. Burada tören yapmak, bir beyanat vermek bir anlam ifade etmiyor. Çünkü her çocuğumuzu kaybettikten sonra o ailenin ocağının söndüğünü biliyoruz. Sadece bizim çocuklarımız değil, dünyada hiçbir çocuk ölmesin, hiçbir insan ölmesin. Hukukun, kuralların oturduğu düzenli bir dünya olması gerekiyor."

Herkesin kurallara uygun bir şekilde hayatına devam etmesini temenni eden Güneş, şu ifadeleri kullandı:

"İstenen toprak mıdır, hak mıdır, hukuk mudur? O belirlensin. Biz savaş yapmıyor görünüyoruz ama savaştan beter bir dünyayı yaşıyoruz. Onun için bir taraf, diğer taraf lafını etmeden sadece insanların ölmesini istemediğimiz bir ortamı arzuluyoruz. Bütün yöneticilere büyük iş ve sorumluluk düşüyor. Sadece onlara değil, hepimize iş düşüyor. Hepimiz bu ülkenin evladı olarak Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisinde bulunan topraklar üzerinde hiçbir ölümün olmasını istemiyoruz. Herkesin de bu devletin kanunlarına uygun olarak hayatına devam etmesini diliyorum."

Oyuncularının da çok üzüntülü olduğunu anlatan tecrübeli teknik adam, şunları kaydetti:

"Saygı duruşu talebi onlardan geldi. Üzüntülü olduklarını biliyoruz. Dün maç sevincini yaşarken arkasından böyle bir olay duyunca, ne maç ne hayat hiçbir anlam ifade etmiyor. Hepsi duruyor. Can başka bir şey. Sadece bizde değil, dünyanın bir ucunda da olsa ölümler acı ve üzüntü vericidir. Bu üzüntüyü onlar da yaşıyorlar. Paylaşmak istediler. Bu duyguyu tüm Türkiye paylaşıyor. Şu anda tüm Türkiye'nin ayağa kalktığı, isyan ettiği bir dönem yaşıyoruz. İnşallah bunlar düzelir."