Futbol

Bünyamin Gezer: VAR'la birlikte hakemliğin kalitesi düştü

17 Ocak 2024 Çarşamba 17:55 - Son Güncelleme 17 Ocak 2024 Çarşamba 18:30  |  Kaynak : TRT SPOR

Eski hakem ve TRT SPOR yorumcusu Bünyamin Gezer, VAR kararlarında standart sağlanamadığını ifade ederek, "VAR geldikten sonra hakemliğin kalitesi git gide düştü, düşmeye de devam ediyor. Çünkü hakemler hep VAR'dan yardım bekliyorlar" dedi.

Memleketi Amasya'da yerel bir gazeteyi ziyaret eden Bünyamin Gezer, şampiyonluk yarışı, transfer ve Video Yardımcı Hakem Sitemi (VAR) hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Fenerbahçe ile Galatasaray başa baş gidiyor ama biraz daha önde olan benim için Fenerbahçe"

Trendyol Süper Lig'deki şampiyonluk yarışına değinen Gezer, şunları dile getirdi:

“Fenerbahçe ve Galatasaray şampiyonluk yolunda ligin sonuna kadar götürecekleri belli oldu. Tabi Beşiktaş'a Santos geldikten sonra taraftarlar mutlu olmaya başladı. Beşiktaş’a bayağı hava getirdi. Özellikle son 3 maçta çok gol atılması ve yenilmeyen goller Beşiktaş’ta bayağı hava getirdi. Hani şampiyonluk olur mu? Beşiktaş için şu an mümkün gözükmüyor, zaten Beşiktaşlılar da beklemiyor. Ama Türkiye Kupası olur mu? Onu da zaman gösterecek. Beşiktaş, Türkiye Kupası'na çok ciddi hazırlık yaptığı da belli oldu. Özellikle Santos geldikten sonra tabi burada Semih Kılıçsoy öne çıkmaya başladı. Beşiktaş doğru bir iş yaptı, Semih'le 2028’e kadar sözleşme imzalayarak. Benim çok beğendiğim, inşallah Türk futboluna da çok büyük katkılar sunabilecek yetenekli bir kardeşimiz. Umarım bozulmaz. Tabi ligin altı ne olacak. 4 takımın düşmesi bu sene baya zorluyor. Transferi kapalı olan takımlar var. Şampiyonluk favorisi olarak şöyle diyelim, Fenerbahçe ile Galatasaray başa baş gidiyorlar. Ama Fenerbahçe’de özellikle devre arası transferleri yerli yerinde transfer yaptılar. İşte stoper aldılar, orta sahaya oyuncu aldılar. İhtiyaç olan bölgelere yapıyorlar. Galatasaray'ın sezon başındaki yapmış olduğu transferler; Zaha, Tete gibi Hakim Ziyech gibi Ndombele gibi transferlerden Fenerbahçe gibi faydalanamadı şu ana kadar. Eğer devre arası transferde bu kanat bölgelerine transfer yapıp, Icardi’nin de eski formuna döndüğünü düşünürsek son ana kadar bir yarışın süreceği kesin olur. Ama bu transferleri yapamazsa biraz daha önde olan benim için Fenerbahçe. Çünkü özellikle yapmış olduğu transferleri iyi.”

"Transferde biraz hovardalık görüyorum"

Gezer, takımların transfer politikalarını eleştirerek, "İşte Samsunspor son anda aştı. Transferde biraz hovardalık görüyorum yani sezon başında yapılan transferlerin ödemesi, ödemeleri daha sonra kulüplere çok büyük yükler getiriyor. İşte görüyoruz FİFA’dan kapamalar gelmeye başladı. İnşallah fazla gelmez diyorum. Çünkü hakikaten özellikle yapancı konusunda ben biraz daha yerli oyuncunun oynaması taraftarıyım. Her zaman bunu söyledim, söylemeye de devam edeceğim. Çünkü görüyorsunuz yabancı futbolcuları getiriyoruz, oynatmaya çalışıyoruz, oynatamadığımız zaman da göndermek için bir çaba sarf ediyoruz. Sonra da o paralar ödenmediği zaman FİFA dosyası olarak karşımıza çıkıyor ve kulüplerin tahtaları kapanıyor" ifadelerini kullandı.

"VAR'da standartsızlık dünya da var...VAR'la birlikte hakemliğin kalitesi düştü"

Video Yardımcı Hakem Sitemi (VAR) ile ilgili eleştirilerde de bulunan Bünyamin Gezer, şunları söyledi:

“VAR sistemindeki standartsızlık dünyada da var. Esasında VAR’ın kuruluş amacı şuydu, açık, bariz, net skandal hakem kararlarını önlemek. Ama görüyorsunuz Türkiye’de VAR'ın hangi pozisyona girip girmediğini artık karar veremiyoruz. Yani Cumartesi günkü maçta bir pozisyona girilmezken, Pazar günkü bir maçta veya öğlen girilmeyen bir müsabakada akşam VAR'ın devreye girdiğini veya akşam girilen bir müsabakada da ertesi gün VAR'ın devreye girmediğini görüyoruz. Bu biraz da uygulamadan gelen hatalar, net tarif edilememelerden dolayı kaynaklanıyor benim görüşüm. Esasında açık, bariz, net ve skandal kararlarda girecek olsa VAR daha verimli olur. Ama şu bir gerçek VAR geldikten sonra hakemliğin kalitesi git gide düştü, düşmeye de devam ediyor. Çünkü hakemler hep VAR'dan yardım bekliyorlar. İşte son olarak Galatasaray maçında gördük. Galatasaray - Kayserispor maçında, hakem faul verdi. Ben kendi yorumlarımda da söyledim. Özellikle Halil’in kapmış olduğu topta faulün olmadığını belirttim. Ama onun haricindeki iki tane net penaltı pozisyonunda hakem VAR’dan yardım aldı Atilla Karaoğlan, kaldı ki bir maç öncesinde ki Fenerbahçe - Beşiktaş maçında da üç sefer VAR'a gitmek zorunda kaldı. Bu iyi bir şey değil, çünkü her VAR'a gidişte 2-3 dakika geçiyor. Düşünün 3 sefer VAR'a gittiniz 10 dakika bir müsabakada VAR’ın kararı bekliyor. Bu futbolcuları da soğutuyor, seyirciyi oyundan düşürüyor, teknik heyet heyecana kapılıyor ve futbolu daha çok oynatmak isterken oynanmaz hale getiriyor. Hakemler sezon sonuna kadar tartışılmadan götürür mü? Götürmesini mümkün görmüyorum.”  

Sıradaki Haber
Santos'tan Hadziahmetovic'e "geçmiş olsun" ziyareti
Yükleniyor lütfen bekleyiniz