7
Ağustos 2020
Cuma
Tenis

Türk tenisi için tarihi gün

20 Mayıs 2016 Cuma 18:13 - Son Güncelleme 20 Mayıs 2016 Cuma 15:46

İpek ve Çağla'dan sonra Marsel İlhan da Fransa Açık'ta ana tabloya kaldı.

Sezonun ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) milli tenisçi Marsel İlhan, ana tabloya kaldı.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen toprak kort turnuvasındaki tek erkekler elemeleri üçüncü tur maçında, dünya klasmanında 198. sırada bulunan Marsel İlhan, dünya 191 numarası Arjantinli rakibi Guido Andreozzi'yi 2-1 yendi. İlk sette 6-3 yenilerek geriye düşen milli tenisçi, Arjantinli rakibi karşısında son iki seti 6-2 ve 8-6'lık skorlarla kazanıp maçtan 2-1 galip ayrılarak adını ana tabloya yazdırdı.

Marsel: "Bugün Türk tenisi için tarihi bir gün"

Maç sonrası kısa bir açıklamada bulunan Marsel İlhan, "Bugün Türk tenisi için tarihi ve çok güzel bir gün, çok mutluyum" dedi.

Kendisini destekleyenlere ve kendisine inananlara teşekkür eden Marsel İlhan, ana tabloya kalmanın sorumluluğuyla önündeki maçlara odaklanacağını dile getirdi.

Paris'te oynamanın kendisine çocukluğuna dair anıları hatırlattığını söyleyen 28 yaşındaki tenisçi, Fransa Açık'taki atmosferden memnun olduğunu kaydetti.

İpek Soylu ve Çağla Büyükakçay'ın ardından Marsel İlhan'ın da elemelerin 3. turunu geçmesiyle Fransa Açık'ta mücadele eden 3 Türk sporcu da ana tabloya kalmış oldu. Çağla Büyükakçay, Çek Klara Koukalova'yı, İpek Soylu da Ukraynalı rakibi Kateryna Kozlova'yı 2-0 yenerek ana tabloya kalmaya hak kazanmıştı.

Durmuş: "Tarihi başarılara imza atıyoruz"

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, sezonun ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık'ta tek kadınlarda Çağla Büyükakçay ve İpek Soylu, tek erkeklerde ise Marsel İlhan'ın ana tabloya yükselerek tarihi bir başarıya imza atmalarının planlı çalışmanın neticesi olduğunu söyledi.

Durmuş, AA'ya yaptığı açıklamada, Çağla Büyükakçay'ın bir grand slam turnuvasında ana tabloya yükselen ilk Türk kadın tenisçi olmasının ardından İpek Soylu'nun da aynı başarıyı gösterdiğini kaydetti. Durmuş, kadınların gösterdiği başarıyı tek erkeklerde Marsel İlhan'ın takip ettiğini dile getirdi.

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen toprak kort turnuvasında Türk sporcuların ilklere imza attığını anımsatan Durmuş, "Sporcularımız, verdiğimiz emek ve inandığımız değerlerin sevincini bize yaşattılar. Bir hafta içinde her gün yeni rekorlar kırdık. Fransa Açık'ta tarihi başarılara imza atıyoruz. Yeterli değil ve daha fazlasını bekliyoruz. Ülkeler sıralamasında sporcularımızın ilk 10'a gireceklerine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Çağla Büyükakçay'ın 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için önemli bir eşiği geçtiğini anlatan Durmuş, "Bir tur daha atlaması halinde Çağla, olimpiyatlara katılım hakkını kazanacaktır. Şimdilik şansı çok yükseldi. Aynı şekilde Marsel İlhan da iyi bir yükseliş gösterdi" dedi.

Durmuş, antrenör, sporcu ve tenis camiası olarak planlı ve programlı bir çalışma yürüttüklerini dile getirerek, bunun da sporcuların başarı grafiğini yükselttiğini aktardı.

Federasyon olarak daha yüksek başarılar planladıklarını belirten Durmuş, şunları kaydetti:

"Sporcularımızın bu başarılarını daha yukarı taşımak için çalışacağız. Camia olarak Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğini en iyi şekilde kullanıyoruz. Biz bir takım olduk. Böyle birlikte hareket ettiğimiz sürece daha güzel başarılara imza atacağız."

Sıradaki Haber
Federer'den şok karar!
Yükleniyor lütfen bekleyiniz