Tenis

İtalya'nın kahramanı: Jannik Sinner

27 Kasım 2023 Pazartesi 13:24 - Son Güncelleme 27 Kasım 2023 Pazartesi 15:31  |  Kaynak : AA

İtalya tam 47 yıl sonra gelen Davis Kupası'nın coşkusunu yaşıyor. Ülkesinin neredeyse yarım asırlık kupa hasretine son veren ise henüz 22 yaşındaki bir tenisçi; Jannik Sinner...

"Bu benim için, tüm takım ve italya için gerçekten önemli bir galibiyet. Üzerimizde baskı hissettik. Çok fazla sorumluluğumuz vardı. ama yine de başardık. Bunun için ayağa kalktık. Heyecanlıydık. Açıkçası herkes sonuçtan dolayı çok mutlu."

Ülkesinin 47 yıllık kupa hasretine son veren "İtalya'nın kahramanı" bu sözlerle ifade etti gururunu.Çünkü Jannik Sinner için rüya gibi bir sezon, muhteşem bir zaferle geride kaldı.

Son 23 maçından sadece 3'ünü kaybetti. Montpellier, Toronto, Pekin ve Viyana'da şampiyon oldu.

ATP Finalleri grup aşamasında dünya bir numarası Novak Djokovic'i yendi. Toronto'da finali kaybetse de performansı ile adını tarihe yazdırmayı başardı.

Ancak hikayesi burada bitmedi. Güney Tirollü oyuncu, İtalya'yı Davis Kupası'nda zafere taşıyarak ülkesinin kahramanı oldu.

İtalya, Davis Kupasını ilk ve son kez kaldırdığında takvim yaprakları 1976'yı gösteriyordu. Bunu, Azzurri'nin üç kez daha finale yükseldiği ancak her seferinde ikinci bir zafer için beklemek zorunda kaldığı 47 yıllık kurak bir dönem izledi. Ta ki Jannik Sinner adındaki bu genç raket, büyük tenis sahnesine çıkana kadar.

İtalyan tenisçinin, sadece yedi gün önce ATP Finallerinde aldığı yenilginin ardından İber yarımadasına başı eğik gideceğini düşünenler fena halde yanıldı.

Sinner, önce çeyrek finalde Hollandalı rakiplerini, ardından yarı finalde Novak Djokovic'i birkaç saat içinde önce teklerde, sonra çiftlerde iki kez yendi. Finalde ise noktayı koydu, ülkesini tam 47 yıl sonra zafere taşıyan isim oldu.

Malaga'da bir hafta içinde oynadığı 5 maçın 5'ini de kazanması bile genç tenisçinin ne kadar formda olduğunun göstergesi olarak yorumlandı.

Bu seri final günü de devam etti. Sinner hızlı bir hücumla hemen öne geçti ve ilk seti aldı. İkinci set tam anlamıyla Jannik Sinner'e aitti.

Genç oyuncu rakibine tek bir oyun bile vermedi ve 82 dakika sonra üçüncü maç puanını çevirerek kazandı.

O an, hem takım arkadaşları hem de tribünlerdeki taraftarlar tamamen kendilerinden geçti.

Ve o an, Güney Tirol'ün dağ kasabasından gelen 22 yaşındaki genç ülkesinde ölümsüzleşti... 

Etiketler : Jannik Sinner
Sıradaki Haber
Davis Kupası, 47 yıl sonra İtalya'nın
Yükleniyor lütfen bekleyiniz