Tenis

Novak Djokovic'in rüya sezonu

21 Kasım 2023 Salı 18:52 - Son Güncelleme 21 Kasım 2023 Salı 19:00  |  Kaynak : TRT SPOR

2023 sezonuna damga vuran Novak Djokovic, ATP Finallerindeki zaferi ile kariyerini taçlandırdı. İlerleyen yaşına rağmen, kendisine meydan okumaya çalışan genç raketlere adeta ders veren dünya bir numarası, rüya gibi bir sezon geçirdi.

2023 sezonu 36 yaşındaki raket için deyimi yerindeyse rüya gibi geçti.

Özetle; Önce Rafael Nadal'ın 22 grand slam şampiyonluğu rekorunu geride bıraktı. Ardından Amerika Açık'ta rekorunu geliştirerek; 24'üncü grand slam zaferine ulaştı.

1968'den beri devam eden turnuvada "en yaşlı erkek şampiyon" unvanını elde etti. Tek erkeklerde üçlü kariyer Grand Slam'ine ulaşan ilk oyuncu oldu.

ATP Finalleri ise Sırp tenisçi için kariyerini taçlandırdığı, ışığını daha da parlattığı dev bir sahneye dönüştü. Bir yandan yükselen yıldızlar kulübünün üyeleri; Carlos Alcaraz, Jannik Sinner, Holger Rune...

Bir yandan sezonu domine eden dünya 1 numarası...

Torino'daki finallerde nefesler tutuldu. Akıllara kendisine meydan okumaya çalışan gençler, Novak Djokovic'i durdurulabilecek mi sorusu geldi. Ancak rakiplerinin çabası yeterli olmadı.

Djokovic finalde ev sahibi raket Jannik Sinner'ı 2-0 mağlup ederek 7'inci kez kupaya uzandı.

Sırp raketin şampiyonluğunun bir anlamı daha vardı.Djokovic, ezeli rakibi Roger Federer'in rekorunu da geride bıraktı.

6 şampiyonluğu bulunan Federer'i geçen Djokovic, bu turnuvayı en fazla kazanan oyuncu oldu.

İlerleyen yaşından dolayı, tenis otoritelerinin "emekliliği yakın" yorumlarının aksine yoluna devam etmekte kararlı olan dünya bir numarası, öyle bir yanıt verdi ki, rakiplerine adeta meydan okudu.

Djokovic'in emekli olan Roger Federer ve kortlara veda etmeye hazırlanan Rafael Nadal'ın yokluğunda, "Büyük Üçlü"nün son üyesi olarak bu sezon son bir hedefi kaldı: Davis Kupası...

Dünya bir numarası, 2010 yılında ilk ve tek kez Davis Kupası'nı kazanan Sırbistan ile bir kupa daha kaldırmanın hayalini kuruyor. 

Sıradaki Haber
Şampiyon Djokovic
Yükleniyor lütfen bekleyiniz