Detay

Japonya’nın dünyaya hediyesi: Yuzuru Hanyu

27 Mart 2021 Cumartesi 19:37 - Son Güncelleme 27 Mart 2021 Cumartesi 19:57  |  Kaynak : TRT SPOR

Olimpiyat şampiyonu ve Dünya rekortmeni buz patenci Yuzuru Hanyu, 2021 Artistik Buz Pateni Dünya Şampiyonası’nda da izleyicileri büyüledi. Japon sporcunun etkileyici kariyer öyküsünü inceleyelim.

2011 yılında, Japonya’nın Tohoku bölgesinde yaşanan ve büyüklüğü 9,0 olarak ölçülen büyük deprem ve tsunami felaketi, ülkede 15.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.

Yerel saate göre öğlen vakitlerinde gerçekleşen deprem esnasında, o zamanlar 16 yaşında olan Yuzuru Hanyu, merkez üssünün yakınlarındaki Sendai bölgesinde antrenman yapıyordu. Sarsıntının etkisiyle patlayan su boruları pisti sarmak üzereyken genç sporcu, patenlerini güvenlik altına alma fırsatı bulamadan, buzun üstünde koşarak felaketten kurtulmayı başardı.

2014 yılında kazandığı Olimpiyat şampiyonluğunun ardından, Blue Flames’te kaleme aldığı otobiyografisinde Hanyu, depremin kendi üzerinde bıraktığı etkiyi şu sözlerle anlatıyor:

“Ailemle birlikte günlerce acil durum barınağında kaldık. Bu felaket, sahip olduğum değerleri değiştirmeme neden oldu. Hayata farklı gözle bakmaya başladım. Depremde zarar gören, canı yanan Japonya için bir şeyler yapmak zorunda hissettim. Kazandığım şampiyonluğu da ülkeme verilmiş bir ‘hediye’ olarak görüyorum.”

2012 yılında, henüz 18 yaşında bir gençken Japonya kafilesiyle birlikte Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan Hanyu, aldığı bronz madalyayla buz pateni otoritelerini şoke etmişti.

Bir yıl dolmadan Dört Kıta Şampiyonaları’nda ve Grand Prix finallerinde gümüş madalya elde eden genç sporcu, gelecek şampiyonluklarının yolunu açtı. 2013-2014 sezonu, genç sporcunun kariyer zirvesine ulaştığı dönem oldu.

Sezona Finlandia Trophy’de başlayan Hanyu, burada hem kısa programda hem de serbest patenlerde birinci olarak altın madalyaya uzandı. Aynı sezon, Fukuoka’daki Grand Prix finallerine katılan başarılı sporcu, kısa programda elde ettiği 99,84 puanla Dünya rekoru kırarak birinciliği elde etti.

Soçi’de düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda da fırtına gibi esen Hanyu, Artistik Patinaj takım yarışmalarında Japonya adına mücadele verdi. Kısa programda 97,98 puan elde ederek yarışmanın bu bölümünü kazanan buz patenci, Japonya takımına 10 puan kazandırdı.

Hanyu, Olimpiyatlarda kendisine ait olan Dünya rekorunu da geliştirmeyi başardı. Bireysel kısa program etkinliğinde 101,45 puana ulaşmayı başaran Japon sporcu, bu alanda 100 puanın üzerine çıkan ilk isim olarak tarihe geçti.

Erkekler Artistik Patinaj yarışmasında da altın madalya elde eden Hanyu, 2006 yılında bunu başaran Arakawa’nın ardından, Japonya’ya bu sporda Olimpiyat altın madalyası kazandıran ikinci isim olmayı başardı.

Hanyu ayrıca, 20 yaşında elde ettiği bu başarıyla, “kendi kategorisinde son 66 yılın en genç Olimpiyat şampiyonu” unvanını da sırtladı.

İlerleyen yıllarda ikinci kez Dünya şampiyonluğu, ikinci kez Olimpiyat şampiyonluğu ve kırdığı yeni Dünya rekorlarıyla bu sporun zirvesinde kalmaya devam eden Yuzuru Hanyu, buz pateninde bir ‘fenomen’ olmaya başladı.

2006 Kış Olimpiyatları’nda gümüş madalya kazanan Stephane Lambiel, Times’a verdiği demeçte Hanyu’yu, “Artistik patinajda gelmiş geçmiş en eksiksiz atlet” olarak nitelendirmişti.

Hanyu’nun spor dünyasında bıraktığı etki, buz pateni başarılarının oldukça ötesine çıkıyor. Time yazarları, Japon sporcunun yalnızca kadın patencilere atfedilen zariflik ve duygusal dans koreografilerini başarıyla uygulayabilmesi ile cinsiyet sınırlarını aştığını ifade ediyor.

Henüz 26 yaşındaki genç sporcunun dönüşleri, şimdiden ‘ikonik’ bir hal almaya başladı. Büyük oranda esneklik gerektiren hareketleri neredeyse kusursuz uygulayan Japon sporcunun spin’leri, “Hanyu dönüşü” olarak anılıyor.

Yuzuru Hanyu, yeteneklerini 2021 Artistik Buz Pateni Dünya Şampiyonası’nda da izleyicilerle buluşturdu. TRT Spor spikeri Zafer Akyol’un, Japon sporcuyu anlatırken kullandığı sözler, Hanyu’nun buz pateni ve spor dünyası için önemini açıklığa kavuşturuyor:

“Japonya’nın dünyaya bir hediyesi... Öyle estetik ki, Japon sporcuların ‘estetik yetersizliği’ düşüncesini tek başına yıkmış vaziyette. Son dönemin en büyük yıldızlarından biri ve harikalar yaratıyor.”
 

Sıradaki Haber
F1’in ölümsüz dostluğu: Gasly & Hubert
Yükleniyor lütfen bekleyiniz