Placeholder Broadage Row
Türk basketbolunda yaprak dökümü

Son yıllarda adından başarılarla söz ettiren Türk basketboluna nazar değdi desek neredeyse yeridir. Fenerbahçe Beko’dan başlayarak teker teker yaprak dökümüne giren temsilcilerimiz için revizyon zilleri çalmakta. Akın Taş yazdı.

Hatırlayacağımız üzere 2015'ten günümüze 9 yılda toplamda 8 final görerek, (İspanya ligi) ACB'ye kafa tutan TBL 'de temsilcilerimizin takım içi dinamiklerine nazar değdi desek neredeyse yeridir. Fenerbahçe Beko’dan başlayarak teker teker yaprak dökümüne giren temsilcilerimiz için revizyon zilleri çalmakta.

Sözleşmelerden erken çıkmalar, takım içi kavgalar, taraftar tepkisi derken bir kaos ortamının ortasında kaldığımız bir ay geçiren Türk basketbolundaki vakalara göz atacak olursak;

Alperen Şengün e yapılan büyük haksızlık

Uluslararası oylama sonucunda büyük bir başarıya imza atarak Batı konferansında 6.sırada yer bulan temsilcimiz, oyuncu ve Amerikan basın mensuplarının oylamasıyla seçilen yedek listede malesef yerini alamadı. Yapılan bu listede 25.sırada yer alan temsilcimiz, Amerikan basketbol kamuoyunda işlerin başarı eksenli yürümediğini bizlere bir kere daha gösterdi.

Anadolu Efes’te Erdem Can ile yollar ayrıldı

Geçtiğimiz sezon Türk Telekom ile Eurocup finali görerek Türk basketboluna bir final daha armağan eden ve büyük bir sansasyon yaratan Erdem Can'ın Anadolu Efes'in başına geçmesi ile sayesinde Türk basketbolu uzun yıllar sonra Euroleague 'de 2 Türk antrenör ile temsil edilmişti. Anadolu Efes'in geçtiğimiz haftalarda Barcelona ve Bologna ile gibi 2 devi 20 sayının üzerinde yenmesi ile Play-Off yolunda ümitlendiğimiz temsilcimiz, malesef deplasmanda yenmeyi başardığı Monaco' ya kendi evinde kaybederek büyük fırsatı tepmişti.Ligde sondan 3.sıraya kadar gerileyen temsilcimizde yönetim duruma el koydu. Bu bağlamda radikal bir karar alarak Erdem Can ile yolları ayıran Anadolu Efes'in başına geçici süre için geçen yardımcı antrenör Tomislav Mijatovic'in takımın başında ne kadar kalacağı ve yeni koçun ne zaman açıklanacağı hepimiz açısından büyük bir soru işareti.Kulislerde Scariolo ve İtoudis seslerini duyduğumuz Anadolu Efes tarafında geleceğin bizlere ne sunacağını hep birlikte izleyeceğiz.

Zvezdan Mitrovic-taraftar kavgası...

Türk basketbol tarihinde geçtiğimiz hafta bir ilk yaşandı. Geçtiğimiz hafta Fransız temsilcisi Dijon karşısında kendi evinde 26 sayıdan maçı kaybeden Galatasaray Ekmas'ta koç Zvezdan Mitrovic, taraftar ile maç sonrası tartışmış ve taraftara küfretmişti. Doğal olarak da Galatasaray yönetimi duruma el koyarak basketbol etiğinin çok uzağında bir davranış sergileyen Karadağlı koçun da biletini keserek sözleşmesini tek taraflı feshetti. Eurocup apoletli temsilcimiz Galatasaray'ın başına Darüşşafaka koçu olan ve yardımcı koç olarak 2 Euroleague şampiyonluğu yaşayan Yakup Sekizkök'ün geçmesi bekleniyor.

Moses Wright'ın Olimpiakos'a transferi

Türk Basketbol Ligi her geçen gün scout ekiplerinin başını daha çok dönderiyor. Öyle ki Merkez Efendi Denizli Basket gibi 3.sınıf bir kulüp 1 ay içinde ikinci kez Euroleague'e pivot göndermeyi başardı. Ligde istatistik haberlerini işgal eden oyunculardan önce Daniel Oturu ardından ise Moses Wright'ın Euroleague zirvesindeki yolculuğunu izlemek biz Türk basketbolseverler için oldukça heyecan verici.

Beşiktaş Koçu Dusan Alimpijevic - Bursaspor Gerginliği :

Hatırlayacağımız üzere 2 sene önce Bursa basketbolu 20 yıl aradan sonra Tofaş'tan sonra ilk defa Avrupa'da finalde temsil edilmişti. Peri masalından öte bir hikaye taşıyan bu macerada Kevin Punter önderliğindeki dev bütçesi ile Obradovic'in partizanını devirerek Avrupa' yı adeta sallayan Bursaspor 2022 yılında Virtus Bologna ile Eurocup finali yaşayarak inanılmaz başarıya imza atmıştı. Bu esrarengiz başarının baş mimarı olan Dusan Alimpijevic, bu sezonun ardında Beşiktaş'ın yolunu tutarak yeni bir meydan okumaya girişti. Geçtiğimiz hafta Beşiktaş - Bursaspor mücadelesinde tıpkı Zvezdan Mitrovic gibi karşı takımla bir sürtüşme yaşayan Beşiktaş Koçu Dusan Alimpijevic, federasyon tarafından 1 maç ceza almakla kalmadı, Beşiktaş cephesi de koça uyarı cezası verildiğini açıkladı.

Bu kadar sansasyonu birkaç hafta içinde üstüste yaşayan ligimiz için temennimiz suların bir an önce durulması. Dile kolay 9 yılda tam 6 Türk takımı en büyük 2 organizasyon olan Euroleague ve Eurocup'ta final oynadı (Fenerbahçe, Galatasaray, Darüşşafaka, Anadolu Efes, Türk Telekom, Bursaspor). Avrupa ligleri için neredeyse bir rekora imza atan Türk basketbolu için yapılacak tek iş, bireysel olaylardan ziyade kafayı kaldırıp Avrupa kupalarına yeniden odaklanmak olmalıdır.

Umarız ki gediklisi olduğumuz Eurocup finali ve 1 yıl mola verdiğimiz Euroleague final-four macerasını temsilcilerimiz bu sene bizlere bu başarıları yeniden yaşatır ve Türk basketbolu yine Avrupa'nın zirvesinde yerini alır.