Diğer Sporlar

"Hayalim kızımla aynı çizgide ok atmak"

07 Mart 2016 Pazartesi 13:59 - Son Güncelleme 07 Mart 2016 Pazartesi 14:38

Milli okçu, düşlerini, kızıyla birlikte yarışacağı günlerin süslediğini söyledi.

2016 Rio Paralimpik Oyunları'na kota alan milli okçu Handan Biroğlu, her sporcu gibi olimpiyat madalyası hedeflediğini ancak hayallerini, kızıyla birlikte yarışacağı günlerin süslediğini söyledi.

Bozoklar Okçuluk İhtisas Spor Kulübü'nde forma giyen ve geçen yıl yapılan Dünya Şampiyonası'nda, makaralı yayda 5. sırada yer alarak paralimpik oyunlarına vize alan Handan, AA'ya yaptığı açıklamada, 2001'de geçirdiği trafik kazası sonrası engelli olduğunu anımsattı.

Okçulukla rehabilitasyon sürecinde tanıştığını belirten Handan, "Kazadan 2 yıl sonra kızım dünyaya geldi. Okçuluğa ise 2013 yılının son aylarında başladım. 6 ay sonra milli oldum, 2 yıl sonra da olimpiyat vizesi aldım. Keşke daha önce başlasaymışım ama doğru zaman buymuş" diye konuştu.

Engelli olduktan sonra çalışmayı bıraktığını anlatan milli sporcu, "Yine de hep, bir şeyler yapmak istiyordum, yerimde saymak istemiyordum. Antrenörlerim de çok teşvik etti. Böylece adım adım ilerledim" ifadelerini kullandı.

"Nurdan, sporcu olmamı çok seviyor"

Kızı Nurdan'ın da 11 yaşında okçuluğa başladığını anlatan 35 yaşındaki milli sporcu, "Nurdan, sporcu olmamı çok seviyor. Bazen yorulup, 'artık bırakayım' dediğimde çok karşı çıkıyor. Hayattaki en büyük amacım kızımı iyi yetiştirmek ve ona iyi bir rol model olmaktı. Bunu da böyle başardığımı düşünüyorum. En zor kısmı uzun süren kamplarda ayrı kalmak çünkü önemli anlarında yanında bulunmak istiyorum. Sürekli yanında olmasam da onu çok sevdiğimi biliyor" diye konuştu.

Kızının spora küçük yaşta başlamasını istediğini dile getiren paralimpik okçu, şöyle devam etti:

"Spora çekirdekten başlasın, o disiplini, ahlakı alsın istedim. Bir gün umarım olimpiyatlara gider. En büyük hedefim tabii ki olimpiyat madalyası kazanmak ama hayallerimi süsleyen tek şey bir gün kızımla yan yana yarışmak. Nurdan'la bir gün mutlaka aynı anda atış çizgisinde olacağız."

Handan, okçuluğun kendisine sabırlı olmayı öğrettiğini belirterek, "Okçuluk, rehabilitasyon sürecime çok katkıda bulundu, ok atmak beni ehlileştirdi. 10 saniye gibi bir sürede o kadar çok şey yapmak gerekiyor ki, beyninizi ve vücudunuzu koordineli bir şekilde kontrol altında tutmalısınız. Oku bıraktığım anda sanki nefesimi alıp götürdüğünü hissediyorum. Bu beni rahatlatıyor. Çizgiye girdiğimde kendimi tüm dünyaya kapatıyorum, sadece hedef ve ben varım" diye konuştu.

Olimpiyat hazırlıklarına da değinen Handan Biroğlu, "18 Mart'ta Antalya'da kampa gireceğiz. 2 Nisan'da Fransa'da Avrupa Şampiyonası var. Ardından Rio Paralimpik Oyunları'na katılacağım. Hedefim her ikisinden de madalyayla dönmek, o dev ekranda Türk bayrağının dalgalandığını görmek istiyorum " ifadelerini kullandı.

Nurdan: "Annemle gurur duyuyorum"

Nurdan Biroğlu ise annesiyle gurur duyduğunu belirterek, okçuluğu annesini izleyerek öğrendiğini ve severek ok attığını söyledi.

"Annem her zaman yanımda, bana çok yardımcı oluyor" diyen 13 yaşındaki Nurdan, şöyle konuştu:

"Uzun kamp dönemlerinde annemden ayrı kalmak zor oluyor ama madalyayla döndüğünde bu beni teselli ediyor. Henüz çok yeni bir okçuyum, hedefim olimpiyatlara gitmek. Annem gibi başarılı olmak istiyorum."

Sıradaki Haber
Okçulukta altın isabet!
Yükleniyor lütfen bekleyiniz