Placeholder Broadage Row
Hindistan olimpiyatlara aday olmayacak

IOC Başkanı Bach, Hindistan'ın olimpiyat adaylığı için 2024 "çok erken" dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Hindistan'ın olimpiyatların ev sahipliğine aday olması için 2024'ün "çok erken" olduğunu söyledi.

IOC'nin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, IOC Başkanı Thomas Bach, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'yi ziyaret etti.

Başkent Yeni Delhi'de bir araya gelen Modi ile Bach, IOC'nin, Hindistan hükümeti ve Hindistan Olimpiyat Komitesi'ne verdiği desteği ilerletmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Bach, 1951 ve 1982'de Asya Oyunları'na ev sahipliği yapan Hindistan'ın, yaklaşık 80 milyonluk genç nüfusu sayesinde sporun gelişimi bakımından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Hindistan'ın 2024 Olimpiyatları adaylığı konusunda "çok erken" nitelemesini yapan Bach, "Başbakan da bu konuda bizimle aynı fikirde" ifadesini kullandı.

2024 Olimpiyatları'nı düzenlemeye aday olan ülkeler, 8 Ocak 2016'ya kadar gerekli başvuru evraklarını IOC'ye ulaştıracak.

2016'nın nisan ya da mayıs ayında toplanacak IOC İcra Kurulu tarafından belirlenecek adaylardan hangisinin 2024 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacağı ise 15 Eylül 2017'de Peru'nun başkenti Lima'da yapılacak 130. IOC Toplantısı'nda açıklanacak.