Placeholder Broadage Row
İstanbul'a '2015 Bakü' çıkarması

2015 Bakü Avrupa Oyunları için İstanbul'da tanıtım etkinliği yapıldı.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 12-28 Haziran'da düzenlenecek 2015 Avrupa Oyunları'nın tanıtım resepsiyonu, İstanbul'da yapıldı.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen resepsiyona, Haydar Aliyev Vakfı Başkanı, UNESCO ve İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (ISESKO) İyi Niyet Elçisi ve Bakü 2015 1. Avrupa Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in eşi Mehriban Aliyeva, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov katıldı.

Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Azerbaycan'ın İstanbul Başkonsolosu Hasan Zeynalov, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener, Türkiye Futbol Federasyonu Birinci Başkanvekili Servet Yardımcı, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile iş, siyaset, sanat ve spor camiasından çok sayıda davetli tanıtımda yer aldı.

Resepsiyona programları nedeniyle katılamadıkları bildirilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, gönderdikleri mesajda, Bakü'nün oyunlara ev sahipliği yapacak olmasından duydukları mutluluğu ifade etti.

Aliyeva: "Avrupa'nın spor tarihinde yeni bir sayfa açacak"

Açılış konuşmasını yapan Aliyeva, Azerbaycan ile Türkiye'nin dostluk ve kardeşlik bağlarına vurgu yaparak, iki ülke arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi dayanışmayı anlattı. Spora ve sporculara büyük yatırımlar yapıldığını aktaran Aliyeva, Azeri gençlerin spor alanında kendilerini kanıtlayabildiğini ifade etti.

Azerbaycan'ın farklı spor dallarında dünya çapında yer edindiğini vurgulayan Aliyeva, şunları söyledi:

"Azerbaycan'da artık dünyada yapılan spor organizasyonları üst düzeyde gerçekleştiriliyor. Oyunlara 6 binden fazla sporcu katılacak ve 20 dalda müsabakalar yapılacak. Birinci Avrupa Oyunları, Avrupa'nın spor tarihinde yeni bir sayfa açacak ve gelecek organizasyonların seviyesini belirleyecek. Oyunları iyi bir şekilde geçirmeyi düşünüyoruz ve bunun için gereken her şey yapılıyor. Çok güçlü bir program çerçevesinde çalışıyoruz. Uluslararası spor federasyonları ile ilişkilerimiz üst düzeyde. Onların yardımından faydalanıyoruz."

Bakan Kılıç'tan destek sözü

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye'nin uluslararası organizasyonlarda kazandığı tecrübeleri Azerbaycan ile paylaşmaya ve her konuda destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Bakan Kılıç, Türkiye ve Azerbaycan'ın "Bir millet, iki devlet" ilkesiyle birbirlerine olan yakınlığını dünyaya ilan eden iki kardeş ülke olduğunu vurgulayarak, "Avrupa Oyunları'nın ilkinin Bakü'de yapılacak olmasından dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz. Bu oyunlara sanki Türkiye'de yapılıyormuş yaklaşımı içindeyiz. Daha önce Türkiye'deki uluslararası organizasyonlarda edindiğimiz tecrübeleri, her zaman ve ne zaman isterseniz sizinle paylaşmaya ve size her konuda destek olmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçilmelerinin ardından KKTC'den sonra ilk resmi ziyaretlerini Azerbaycan'a yapmasını, iki ülke arasındaki yakınlığın en büyük göstergesi olduğunu ifade eden Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunlar sadece sembolik anlaşılabilen ziyaretler olabilir ama anlamları çok derindir. Bir dostluğun ve kardeşliğin, aslında bir olmanın, beraber olmanın ve kader birliği yapmanın en büyük nişanesidir. Türkiye'de yaşadığımız birçok uluslararası organizasyonda bir şekilde yardıma ihtiyacımız olursa kardeş ülkemizin, Azeri kardeşlerimizin bize her zaman yardımcı olmaya hazır olduğunu biliyorduk. Bunun bizlere ayrı bir güven verdiğini belirtmek istiyorum.

İstanbul, tarihi ve iki kıtayı birleştirmesiyle çok özel bir şehir. Bu toplantının Avrupa'da ve dünyada ses getireceğine inanıyoruz. Bu organizasyon içinde çok büyük bir başarı gösterilecektir. Biz her zaman, her şekilde size destek olmaya hazırız. Avrupa Oyunları'nın birincisinin en üst düzeyde gerçekleşmesi ve Azerbaycan'da yapılacak bu oyunların spor tarihine başarı nişanesi olarak geçmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Mevkidaşım Rahimov ile yakın zamanda bir araya gelerek, birçok konuyu değerlendireceğiz. Kendisiyle paylaşıp beraberce yapmak istediğimiz önemli projeler ve yatırımlar var. Biz bir olamaya devam edeceğiz. Rabbim can Azerbaycan'ın bu zorlu ve güzel yolculuğunda yardımcısı olsun. Önümüzdeki sene haziranda Bakü'de düzenlenecek bu oyunlar, dünya spor etkinlikleri tarihine büyük bir başarı olarak yazılır."

Konuşmaların ardından resepsiyon basın mensuplarına kapatılırken, etkinlik akşam yemeğiyle sona erdi.