Placeholder Broadage Row
Paris Olimpiyatları'nda Seine krizi

2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na geri sayım sürüyor. Açılış töreninin gerçekleştirileceği Seine Nehri'ndeki kirlilik oranı ve yaşanan kanalizasyon sorunu ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

2024 Paris Olimpiyat Oyunları'na geri sayım sürüyor. Dünyanın en büyük spor etkinliğinin açılış töreni Seine Nehri üzerinde yapılacak.

Açılışın yanı sıra Seine Nehri'nde triatlon ve açık su yüzme yarışmalarının düzenlenmesi de planlanıyor. Ancak, nehirdeki kirlilik ve kanalizasyon sorunu ise akıllarda soru işareti bırakıyor.

Nehirdeki bakteri seviyeleri, yağış ve su sıcaklığına bağlı olarak değişiyor. Zira şiddetli yağmurlar, Paris'te kanalizasyon sisteminin taşmasına ve doğrudan nehre boşaltılmasına neden oluyor.

Yetkililer, nehirdeki suyun kalitesini arttırabilmek için ellerinden geleni yapıyor. Son verilere göre nehir, müsabakalar için uygun halde fakat bu durumun değişmesinden endişe ediliyor.

Su kalitesinin elverişsiz olması durumunda yarışmaların kısa süreliğine ertelenmesi gündeme gelecek. Erteleme sürecinde de veriler değişmezse yarışmalar Fransa'nın kuzeyinde bulunan Vaires-sur-Marne'daki rezerv alanında gerçekleştirilecek. Halihazırda kürek ve kano etkinlikleri için kullanılan bu bölgede, açık su müsabakaları da yapılabilecek.

Triatlon ise Duatlon'a dönüştürülecek, yüzme yarışları yapılmayacak, sporcular sadece koşu ve bisiklette mücadele edecek.1900 Paris Olimpiyat Oyunları sırasında sporcular nehirdeki müsabakalarda yüzebiliyordu. Daha sonra hızla kirlenen Seine Nehri'nde yüzme 1923 yılında yasaklanmıştı.

Etiketler