Placeholder Broadage Row
Acun Ilıcalı'dan transfer müjdesi

Fenerbahçe Asbaşkanı Acun Ilıcalı, "Hocamızın forvet listesindeki bir numaralı oyuncuyu getirmek üzereyiz. Henüz bitmedi ama son aşamadayız" dedi.

Fenerbahçe Asbaşkanı Acun Ilıcalı, Haber Global Spor Müdürü Sercan Hamzaoğlu'na gündeme dair önemli açıklamalarda bulunduğu bir röportaj verdi. Röportajı şu şekilde:

Milli takımın elde ettiği başarılar tüm ülkeyi gururlandırıyor. Siz de tüm maçları yakinen takip ettiniz. Fenerbahçeli futbolcular da performanslarıyla parladılar. Neler söylemek istersiniz? Hollanda karşısında takımımıza dair beklentiniz nedir?

Çok mutluyuz ülke olarak. Çok güzel bir dönem geçiriyoruz. Özlemişiz de böyle duyguları çünkü milli takımımız bizi zamanında çok gururlandırdı, mutlu etti. Son 14-15 senedir böyle çok yüksek bir başarımız yoktu. İlk defa son dönemlerde böyle güzel bir başarı geldi. Galibiyetler çok önemli ve en mutlu olduğum şey milyonlarca vatandaşımızın yaşadığı Almanya'da bu galibiyetlerin olması; gurbetçi kardeşlerimizin o mutluluğu orada yaşaması ayrıca mutlu ediyor beni. Çok gururluyuz tabii ki. Ben de maçlara gidiyorum; git gel devamlı havadayım. Hollanda maçında Takımımıza başarılar diliyoruz.

Fenerbahçe taraftarı büyük bir beklenti içinde. Ama hazır bir kadro var. Teknik Direktör Mourinho az takviye olacağını söyledi. Transfer çalışmaları ne durumda?

Taraftarlarımızın hem merak hem de istekte bulunması dünyanın en normal şeyi. Bu her takımda olacak şeyler. Bunu çok iyi anlıyorum. Ben de zaten yıllarca hep transferlerde 'Kim gelecek?' diye onu merak ediyordum ama tabii ki burada çok önemli bir konu var; şu anda biz dünyanın en kariyerli hocalarından birini getirdik ve Türkiye'ye gelmiş geçmiş en kariyerli hoca zaten.

Mourinho ismi bizim için hem önemli hem de futbol aklı olarak da Mourinho'nun onaylamadığı bir transferi bizim getirmemiz bence çok da uygun olmaz. Zaten hocamızla uyum içinde çalışıyoruz. Bu konuda taraftarımızın da panik olacağı hiçbir durum yok. Transferin 5. günündeyiz henüz transfer dönemi yeni başlamış, 2 ay var. Biz de bu dönem içerisinde hedeflerimizi belirledik doğru bir şekilde hedeflere gidiyoruz ve iyi yoldayız diye düşünüyorum. Şu anki durumumuzu hayalimizdeki kadroyu oluşturacak 'puzzle'ın eksik parçalarını tamamlanmaya başlayacağını görerek söyleyebiliyorum.

Futbolda Sayın Başkan Ali Koç ile birlikte Mario, Mourinho, Ahmet Ketenci ve siz tüm süreçlerin içindesiniz. Fenerbahçe Teknik Direktörü Jose Mourinho geçtiğimiz günlerde FBTV’ye yaptığı açıklamasında takımdaki mevcut oyuncularla ilgili olumlu bir değerlendirmede bulundu. Fenerbahçe Futbol Komitesi olarak Topuk Yaylası kampından sonraki ilk izlenimleriniz nasıl?

Topuk Yaylası şöyle çok iyi oldu; milli futbolcularımız orada olmayınca Mourinho aslında takımın geri kalan kısmıyla daha çok ilgilenebildi ve oradan sürpriz 2-3 isimden bahsetti ki şu anda tabii isim olarak bazı futbolcuları ben söylemek istemiyorum çünkü hocamızın bizimle paylaştığı konular bunlar ama taraftarımız şunu bilebilir oradaki futbolcuların kalitesinden çok memnun.

Topuk Yaylası'nın çok iyi olduğunu söyledi ve “İki tane sürprizim var size.” dedi. Daha önce İsmail Yüksek de böyle bir ortamda bir anda bir hazırlık maçıyla parladı ve ondan sonra da takımın değişmezlerinden olmuştu. Mourinho da 2 futbolcu için bunu söyledi, “Çok iyi geliyorlar.” dedi.

Bu, bizi çok mutlu etti. Onun dışında da çok güzel geçti kamp zaten. Hocamız Türkiye'deki ilk günlerinde futbolcularla kaynaştı, futbolcularımızın da onu sevdiği belli oluyor.Biz de yaptığımız toplantıda transferle ilgili son değerlendirmeleri yaptık. Her şey yolunda gidiyor. Hocamızın istediği gibi gidiyor diyebilirim.

Jose Mourinho'nun bahsettiği oyuncular yerli mi yabancı mı?

Yerli. Futbolda yerli futbolcular her geçen gün daha değerli oluyor çünkü yabancı sayısı azalıyor. Bizim takımımız bu konuda çok önde. Hocamız bunu zaten biliyor. Bence bize büyük bir kadro derinliği verecek ve o kadro derinliğini biraz daha derinleştireceğini söyleyebilirim.

Çağlar Söyüncü kendisini Fenerbahçe’ye bağlayan imzayı attı. Taraftar da çok mutlu. Oyuncunun aidiyeti çok yüksek. Sözleşme sürecini anlatır mısınız?

Fiyatı 30-40 milyon Euro'larda olan, futboldaki değeri 30-40 milyon Euro'larda gezmiş ve çok yakın zamanda da bu fiyatlar konuşulmuş bir futbolcu Takımımızda kiralık olarak yer alıyordu. Bunu çok iyi anlamamız lazım.

Böyle bir futbolcuyu takıma kazandırmak, Atletico Madrid oyuncuyu o kadar istiyorken ve oynatmak için de direniyorken çok kolay bir şey değil. Zaten kiralık olarak gelmezdi. Biliyorsunuz kiralama süreci bayağı uzun sürmüştü. Şimdi almaya kalkıyorsunuz Atletico Madrid 15 milyon Euro'dan başladı “Daha aşağısına vermeyiz” diyorlar. İşte burada çok önemli bir süreci son 20 gündür falan her gün böyle dokuya dokuya buralara getirdik ve imzayı attık hep beraber çok mutluyuz.

Burada Mario Banco'nun yine çok önemli çabası var. Çağlar'ın çok çok önemli etkisi var çünkü Çağlar önce bizimle anlaştı. Anlaşırken ben gerçekten duygulandım. Maddi konularda başkanımızla bir konuşması var beni çok mutlu etti. Ben de bazı tavsiyelerde bulundum kendisine. Şöyle bir tavsiye; futbol geleceğiyle ilgili istediği takımda oynamanın ona getireceği artıları anlatıyorum çünkü işin başında Çağlar zaten Fenerbahçe ile ilgili olarak “Öyle duygular yaşadım ki bu kısa sürede; ben, burada hayatımı sürdürmek istiyorum. Bu camianın içinde olmak istiyorum. Biz ailece Fenerbahçeliyiz.” dedi.

Bunlar beni de çok etkiledi Başkanımızı da çok etkiledi ve sıra geldi Atletico Madrid'e. O bölüm, 15 milyondan başlamış. Çağlar'ın çok ciddi derecede dik durması, zorlaması Atletico Madrid'in de burada anlayış göstermesini gerektirdi. Çünkü en az 4-5 talibi vardı. Atletico Madrid bunu net olarak ortaya koydu ama futbolcu “Gitmek istemiyorum.” dediği zaman yollayamadığı için Çağlar orada seçenekleri önce yok etti, Fenerbahçe'yi tek hedef gösterdi.

Başkanımızla 4-5 tane uzun konferansımız, Atletico Madrid'le an az 4-5 tane uzun konferansımız oldu. Çok önemli bir değer şu anda Fenerbahçe'de. O açıdan çok mutluyuz tabii ki.

Ayrıntılar geliyor...