16
Mayıs 2021
Pazar
Futbol

FIFA'dan "Avrupa Süper Ligi"ne sert tepki

19 Nisan 2021 Pazartesi 10:59 - Son Güncelleme 19 Nisan 2021 Pazartesi 14:52  |  Kaynak : AA

FIFA, "Avrupa Süper Ligi" adıyla kurulan yeni girişimin karşısında olduğunu ve buna karşı gereken yaptırımların uygulanacağını duyurdu. Açıklamada, "FIFA, 'Avrupa'dan kopanların ligine' destek vermeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Gece yarısı açıklamasıyla kurulan organizasyona en büyük tepki, FIFA'dan geldi.

FIFA'dan yapılan açıklamada, futbolun bütünlüğü ile finansal modelde adil dağılımın, sporun ruhunda yer aldığı ve futbolun global ölçekte gelişmesine yardımcı olduğu belirtildi.

FIFA'nın öncelikli görevinin bunları korumak olduğunun vurgulandığı açıklamada, "Bize göre, ulusal, bölgesel veya global ölçekte tüm futbol organizasyonları, birlikteliğin, kapsayıcılığın ve adil finansal dağıtımın temel prensiplerine uygun şekilde hareket etmek zorundadır. Bu sayede futbol, bir spor olarak küresel ölçekte gelişim gösterebilir. FIFA'nın kuruluş amacı da bu yöntemlerle futbolun gelişimini sağlamaktır. FIFA, futbolun bu ilkelerle yönetilmesine devam edilmesi için gereken yasal, sportif ve diplomatik yöntemleri kullanmaktan çekinmeyecektir." ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Süper Ligi'nin futbolun evrensel niteliklerine karşı bir oluşum olduğu belirtilerek, "FIFA, 'Avrupa'dan kopanların ligine' destek vermeyecektir. Bu oluşum, uluslararası futbol yapısının dışında kalmaktadır ve prensiplerimize saygı duymamaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

FIFA, futbolun birliğinin korunmasını görüşmek amacıyla tüm tarafların katılımıyla bu konuların bir kez daha masaya yatırılması gerektiğini de açıkladı.

Federasyonlar karşı

İngiltere, İspanya, İtalya ve Türkiye, futbol federasyonları da Avrupa Süper Ligi'nin kurulmasına karşı çıktıklarını açıkladı.

UEFA'nın tutumunu desteklediklerini söyleyen Almanya Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Rainer Koch ise bunu kabul etmeyenlerin dünya futbolunun dışında kalacaklarını belirtti.

Alman futbolunun iki devi Bayern Münih ve Borussia Dortmund da Avrupa Süper Ligi davetini reddettiklerini belirterek UEFA Şampiyonlar Ligi formatının arkasında duracaklarını bildirdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson yeni oluşumun futbol için yıkıcı olabileceğini savundu.

Efsaneler tepkili: "70 yıllık Avrupa futboluna ihanet"

Yeni oluşuma, Manchester United'ın efsaneleri de tepki gösterdi. Kulüple 13 kez Premier Lig şampiyonu olan Sir Alex Ferguson, "70 yıllık Avrupa futboluna ihanet" ifadelerini kullandı.

Gary Neville ise özellikle 'halkın kulübü' olduğunu savunan Liverpool ve işçiler tarafından kurulan Manchester United'a tepki gösterirken, projeye imza atan ekiplerin devam eden sezonda puanlarının silinmesi gerektiğini söyledi.

United efsanelerinden Roy Keane ise Bayern Münih'in organizasyona katılmadığına dikkat çekerek "Para ve açgözlülük... Umarım bu oluşum durdurulur." dedi.

İngiltere'den Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'dan Milan, Inter ve Juventus, İspanya'dan Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüpleri, "Avrupa Süper Ligi" adıyla yeni bir lig kurduklarını duyurmuştu. UEFA, İngiltere Futbol Federasyonu, İngiltere Premier Lig, İspanya Futbol Federasyonu, La Liga, İtalya Futbol Federasyonu ve Serie A yönetimleri, ortak bir bildiri yayımlayarak önde gelen kulüplerin ayrı lig kurma fikrine karşı çıkmıştı.

Sıradaki Haber
Şimdi neredeler: Paul Le Guen
Yükleniyor lütfen bekleyiniz