26
Mayıs 2020
Salı
Futbol

Finansal Fair Play askıya alındı

01 Nisan 2020 Çarşamba 17:22 - Son Güncelleme 01 Nisan 2020 Çarşamba 19:17

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olası etkilerini masaya yatıran UEFA, 2020-2021 sezonu için finansal faır-play yükümlülüklerinin askıya alındığını açıkladı.

UEFA, birliğe üye 55 ülke federasyonu ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yaptı.

Açıklamada, koronavirüsün oluşturduğu belirsizlik ortamı nedeniyle, 2020-2021 sezonu için belirlenen lisanslama ve kulüplerin finans durumlarına yönelik değerlendirme tarihlerinin askıya alındığı belirtildi. 2020-2021 sezonundaki kulüp organizasyonlarına kayıt için belirlenen tarihlerin de ertelendiği kaydedildi.

İşte UEFA'nın aldığı tüm kararlar:

- Haziran 2020 uluslararası müsabaka döneminde oynanacak tüm erkek ve kadın milli takım müsabakaları bir sonraki açıklamaya kadar ertelenmiştir. Buna UEFA EURO 2020 play-off eleme müsabakaları ve UEFA Kadınlar Avrupa Şampiyonası 2021 eleme müsabakaları da dahildir.

- Merkezileştirilmiş uluslararası hazırlık müsabakaları da dahil tüm UEFA müsabakaları bir sonraki açıklamaya kadar ertelenmiştir.

- Alt yaş milli takım müsabakaları:

(i) Mayıs 2020’de oynanacak UEFA U-17 Avrupa Şampiyonası iptal edilmiştir;

(ii) Temmuz 2020’de oynanacak UEFA Kadınlar U-19 Avrupa Şampiyonası iptal edilmiştir;

(iii) Mayıs 2020’de oynanacak UEFA Kadınlar U-17 Avrupa Şampiyonası bir sonraki açıklamaya kadar ertelenmiştir (FIFA U-17 Kadınlar Dünya Kupası eleme turnuvası olması sebebiyle;

(iv) UEFA U-19 Avrupa Şampiyonası bir sonraki açıklamaya kadar ertelenmiştir (FIFA U19 Dünya Kupası elemesi olması sebebiyle

- Nisan 2020’de oynanacak UEFA Futsal Şampiyonlar Ligi Finalleri bir sonraki açıklamaya kadar ertelenmiştir.

- 2020/21 UEFA Kulüp Müsabakalarıyla ilgili, özellikle katılım ve oyuncu kaydıyla ilgili tüm son kayıt tarihleri ertelenmiştir. UEFA ileri dönemde yeni tarihler belirleyecektir.

- Kulüp Lisans ve Financial Fair Play hakkında:

İcra Kurulu kulüp lisanslama ve financial fair play’e olan bağlılığını yinelemiş ve üye federasyonlar ve kulüplerinin güncel durum sebebiyle bazı özel müdahaleler yapması konusunu onaylamıştır.

- Üye federasyonlara kulüp lisanslama sürecinin, gelecek sezonun UEFA kulüp müsabakaları kayıt süreci tekrardan belirlenene kadar tamamlanması için daha çok vakit verilmesi önerisi desteklenmiştir.

- Sürmekte olan olağanüstü olaylar sebebiyle artmakta olan belirsizlik sonucu, UEFA İcra Kurulu ayrıca geleceğe dair finansal bilgi değerlendirmesi ile ilgili kulüp lisanslama hükümlerinin askıya alınmasına karar vermiştir. Bu karar sadece 2020/21 UEFA kulüp müsabakalarına katılıma uygulanacaktır.

Kaynak: TRT SPOR

Sıradaki Haber
UEFA'dan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi için değişiklik teklifi
Yükleniyor lütfen bekleyiniz