Placeholder Broadage Row
UEFA'nın Merih Demiral soruşturmasına büyük tepki

UEFA'nın, milli futbolcu Merih Demiral hakkında açtığı soruşturma büyük tepki topladı. Dışişleri'nin açıklamasında, "Tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz" denildi.

Milli Futbolcu Merih Demiral, Türkiye'yi Avrupa Futbol Şampiyonası'nda çeyrek finale taşıyan golleri attı. Gol sevincine UEFA tarafından disiplin soruşturması açıldı. Karara Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi.

Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında A Milli Futbol Takımımız ile Avusturya A Milli Futbol Takımı arasında dün oynanan futbol maçının ardından UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez." ifadesine yer verildi.

"Siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz"

UEFA'ya çağrının, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'dan gelmesi de eleştirildi. Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın Eylül 2023'te yayımladığı raporu işaret etti ve şunlar kaydedildi:

"(Raporda) Her bozkurt işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve 'bozkurt' işareti Almanya'da yasaklı bir simge değilken, Demiral'a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir. Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz."

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişlerine çağrıldı

Öte yandan konuyla ilgili olarak Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz da Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Bakan Tunç: "Kabul edilemez"

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da, milli futbolcu Merih Demiral için destek mesajı paylaştı

"Soruşturma asla kabul edilemez" diyen Bakan Tunç, "Başka futbolcuların değerleriyle ilgili yaptığı sevinç gösterilerine ses çıkarmayanların söz konusu Türkiye olduğunda seslerini yükseltmesinin tamamen maksatlı ve art niyetli olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Bakan Bak'tan fotoğraflı paylaşım

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da, milli Futbolcu Merih Demiral'ın gol sevincinin fotoğrafını paylaştı. Bakan Bak, "Uzun uzun yazmaya gerek yok" notunu düştü.

Bahçeli: "Son derece yanlı ve yanlıştır"

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, UEFA'nın Merih Demiral'a soruşturma açmasına sert tepki gösterdi.

Bahçeli, "Türk ve Türkiye husumeti aşikar olan dahili odakların yanı sıra, UEFA’nın da bu şer kervana iştiraki son derece yanlı ve yanlıştır." dedi. Devlet Bahçeli, Türkiye'nin başarısını gölgelemeye dönük "masa başı" girişimlere karşı sağduyu çağrısı da yaptı.

"Mücadelemizin heder edilmemesi için sağduyu milli bir zarurettir" diyen Devlet Bahçeli, "Bozkurt Türk milletinin dünyaya mesajıdır" ifadesini kullandı.

Olay

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Türkiye ve Avusturya arasındaki 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) son 16 turu maçında Merih Demiral'ın gol sevincini hedef alarak UEFA'dan yaptırım istemişti.

UEFA, A Milli Futbol Takımı'nın 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 yendiği maçta "uygunsuz davranışlarda bulunduğu iddiasıyla" Merih Demiral ile ilgili soruşturma açmıştı.